Pokazy filmów o tematyce okołoporodowej.

Prowadzisz Szkołę Rodzenia? Klub Mam? Miejsce przyciągające ludzi? Pracujesz w Domu Kultury?
 Chcesz zorganizować pokaz filmu o tematyce okołoporodowej?

Pisz! agnieszka@twojadoula.com

Proponowane filmy:

1, Poród w ekstazie. Film "Poród w ekstazie" jest zaproszeniem do zmiany - do tego, aby bardziej świadomie przygotowywać się do porodu, aby podejmować dojrzałe decyzje o tym z kim i gdzie rodzimy. Jest także wezwaniem do tego, aby więcej mówić o pozytywnych doświadczeniach porodowych - trzeba przełamać traumatyczną wizję porodu, jaką przekazują sobie nawzajem kobiety. Jest także przesłaniem do położnych i lekarzy - aby nie traktowali porodu jako medycznej procedury, aby dostrzegli geniusz kobiecej fizjologii i pomagali kobietom w jak najlepszym wykorzystaniu mądrości ich ciała. Debra Pascali-Bonaro, twórczyni filmu, rzuca wyzwanie krążącym w zachodniej kulturze mitom, ujawniając widzom wspaniałe, emocjonalne, duchowe i fizyczne uniesienie, którego źródłem mogą być narodziny. Pokazuje, że kobiety mogą cieszyć się porodem, a nie tylko go znosić. Pascali-Bonaro rzuca wyzwanie powszechnym uprzedzeniom, zapraszając widzów do obejrzenia najbezpieczniejszego, najłatwiejszego i najprzyjemniejszego sposobu urodzenia dziecka.W "Porodzie w ekstazie" komentarze ekspertów przeplatają się z olśniewającymi chwilami przeżywanymi przez rodzące kobiety. Dla kontrastu widzimy przyszłe matki leżące na łóżkach porodowych, przywiązane do monitorujących je maszyn i otoczone obcymi ludźmi. Film pokazuje, że współcześnie poród zbyt często odbywa się w szpitalu, pod kontrolą maszyn i techniki medycznej, a poza kontrolą rodzącej kobiety.

2. DOULA! Film  w reżyserii Toni Harman, twórczyni "Uwolnić poród" przybliża pracę doul.Na przykładzie trzech doul i par, którym towarzyszą (birth doula) ten godzinny obraz ukazuje rolę douli od strony rodziców. Dwa z porodów odbywają się w domu, trzeci kończy się w szpitalu, a ostatecznie cesarskim cięciem. Ze statystyk dowiadujemy się, że 70 % wszystkich porodów, przy których są doule, odbywa się w szpitalach, zaś 50 % to narodziny pierwszych dzieci.
Przedstawione pary spodziewają się pierwszego, drugiego lub trzeciego dziecka, mają różne doświadczenia, ale też rozmaite oczekiwania względem pracy douli. Dzięki temu film ten w doskonały sposób odpowiada na pytanie: czy doula zastępuje ojca w porodzie? Przy wszystkich trzech porodach towarzyszą bowiem partnerzy mamy, każdy z nich wypowiada się też o obecności douli. F
ilm ukazuje też współpracę doul z położnymi.

3. „Uwolnić poród” (Freedom for Birth) to 60-minutowy film, w którym występują czołowi eksperci dziedziny położnictwa oraz prawnicy z wielu krajów zajmujący się prawami człowieka. Wszyscy on wzywają do przeprowadzenia radykalnej zmiany w systemach opieki okołoporodowej na całym świecie. Hermine Hayes-Klein, amerykańska prawniczka i organizatorka tegorocznej konferencji w Hadze pt. „Prawa człowieka w porodzie” mówi: „Sposób, w jaki w wielu krajach na całym świecie podchodzi się do porodu jest wielce problematyczny. Miliony ciężarnych wpycha się do szpitali, kładzie na plecach i rozcina. Ich porody są poddawane niepotrzebnym farmaceutycznym i chirurgicznym interwencjom, które, jak same przyznają osoby sprawujące opiekę nad kobietami, są wykonywane z powodów finansowych lub dla wygody personelu. Kobiety na całym świecie zaczynają być świadome tego, że poród nie musi taki wyglądać, a nawet nie powinien. Brak szacunku i nadużycia są niepotrzebną ceną płaconą za poczucie bezpieczeństwa.

4. Oblicze porodu to 87-minutowy film dokumentalny, który powstawał na całym świecie przez ponad trzy lata. Mówi o ciąży, porodzie i mocy oraz prawie kobiety do wyboru jak, gdzie i z kim chce rodzić.  Film ten podkreśla monumentalną wagę czasu narodzin, a swoje historie w nim opowiadają kobiety, które wybrały poród w domu, poród naturalny w szpitalu po cesarskim cięciu, poród w domu narodzin, poród przez cesarskie cięcie.  Wypowiadają się w nim położne, lekarze, doule i również wiodący eksperci położnictwa, między innymi Sheila Kitzinger i Michel Odent.
Ten film przedstawia aktualne dane dotyczące porodów. Nieważne, czy oczekujesz narodzin piątego dziecka, czy pierwszego, czy pracujesz w służbie zdrowia czy jesteś działaczem porodowym - ten film jest dla Ciebie. To wzruszający i bardzo konkretny dokument, który daje dużo do myślenia.

5. MICROBIRTH Poród w skali mikro to pełnometrażowy film dokumentalny, w którym autorzy przyglądają się porodowi w zupełnie nowy sposób: poprzez soczewki mikroskopu. Śledząc najnowsze badania naukowe, film ujawnia wpływ sposobu narodzin na zdrowie naszych dzieci w dłuższej perspektywie, a potencjalnie nawet wpływ na przyszłość ludzkości.
Film miał światową premierę 20 września 2014r. W ponad 700 miejscach na całym świecie tego dnia osoby, którym tematyka porodu jest bliska i ważna, lokalne społeczności organizują pokazy.

6. Bo poród to ruch Film pokazuje obrazy czterech porodów z animacjami w 2D wraz z komentarzami położnej. Ilustruje w jakim okresie porodu ruch i przyjmowane pozycje wspierają i ułatwiają kobiecie i jej dziecku przebieg porodu. Film obrazuje rolę przygotowania do porodu i kontaktu z położną w ciąży, porodzie i połogu. Łączy tradycyjną wiedzę położnych z medyczno – naukowym zrozumieniem nowoczesnego położnictwa.

7. Urodzić i być urodzonym. W pierwszej części film pokazuje emocje towarzyszące porodowi, sposoby radzenia sobie ze skurczami i bólem porodowym. Obserwujemy kobiety rodzące w fizjologicznych, wertykalnych pozycjach, z minimum interwencji medycznych, z uważną i dyskretną pomocą położnych. W drugiej części, zdjęcia i animacje pokazują jak przebiega mechanizm porodu, jak zbudowany jest  kanał rodny i jaką drogę przebywa dziecko w czasie porodu. Czas trwania filmu: 38 min. 

 

Wszystkie pokazy organizowane są we współpracy z Fundacją Rodzić po Ludzku i Stowarzyszeniem DOULA  w Polsce.

Brak komentarzy: